Co dzieje się z ciałem po śmierci?

Co dzieje się z ciałem po śmierci?

Zastanawiasz się, co dzieje się z ciałem, gdy ktoś umiera w szpitalu? Jakie obowiązują procedury? Kto może odebrać ciało? Rozwiązanie tych zagadek prezentujemy poniżej!

Śmierć w szpitalu - jakie kroki są podejmowane?

Gdy dojdzie do śmierci w szpitalu - wówczas po stwierdzeniu zgonu przez lekarza i wypełnieniu stosownych dokumentów na palcu u stopy lub dłoni zmarłego umieszcza się odpowiedni identyfikator. Następnie ciało jest przewożone do chłodni.

Z reguły po maksymalnie 72 h ciało jest przetransportowywane w specjalnie do tego przygotowanych warunkach. Wówczas wykorzystuje się też często specjalne worki do transportu zwłok. Producent oferuje najlepsze ceny i najprzystępniejsze czasy realizacji. Z tego właśnie względu szpitale czy prosektoria z reguły dysponują większą ilością takich produktów, aby generować perspektywiczne oszczędności.

Jak przebiegają kolejne czynności przygotowawcze ciała?

W dalszej kolejności następuje umycie ciała oraz przygotowanie go do pogrzebu. O ile w kwestii zabezpieczenia ciała, zamaskowania oznak choroby - tutaj działa obsługa zakładu pogrzebowego, tak w przypadku ubrania osoby zmarłej mogą zająć się tym bliscy osoby zmarłej. Po przygotowaniu ciała do pochówku dochodzi do ceremonii zgodnie z ustalonymi wcześniej postanowieniami. Coraz popularniejsza staje się kremacja. Wówczas ciało jest z reguły otulane specjalnym całunem.

Jakie mity krążą na temat zakładów pogrzebowych?

Na przestrzeni lat utarło się mylne przekonanie dotyczące niechlubnych praktyk podejmowanych przez zakłady pogrzebowe. Jednym z najczęściej powtarzanych i do cna nieprawdziwych jest to, że w celu umycia i ubrania ciała stosuje się łamanie kości. Nic bardziej mylnego! Istnieje naprawdę wiele innych i skuteczniejszych, a zarazem mniej inwazyjnych metod, które pozwolą na przeprowadzenie tych czynności z szacunkiem wobec ciała osoby zmarłej. Pobyt osoby zmarłej w takim miejscu jest zatem w pełni profesjonalny oraz w atmosferze szacunku do ciała. Wiedza w tym zakresie powinna ukoić ból bliskich po stracie.

Warto stopniowo odczarowywać tematy związane z przemijaniem

Powyższy poradnik powinien dostarczyć odpowiedzi na najczęstsze pytania, które dotyczą śmierci. Nie zawsze jednak mamy odwagę zadać je głośno. Warto jednak odczarować temat śmierci oraz tego, co dzieje się z ciałem po ustaniu funkcji życiowych. Niestety - prędzej czy później każdy z nas będzie musiał doświadczyć odejścia bliskiej osoby. Posiadanie podstawowej wiedzy na temat tego, co dzieje się z ciałem może być wówczas przydatne.