Jak powstaje papier?

Jak powstaje papier?

Ogromne ilości papieru i kartonu są nadal używane do pakowania produktów, w ręcznikach i pieluchach oraz w szerokiej gamie materiałów budowlanych. Chyba nie będzie przesadą stwierdzenie, że papier jest najpowszechniejszym materiałem na świecie. Przyjrzyjmy się bliżej, co to jest i jak jest zrobione!

Czym jest papier?

Papier techniczny, papier toaletowy, papier ksero i każdy inny to wysuszona, sprasowana miazga z włókien roślinnych i nic więcej. To trochę jak produkcja ubrania. Ubrania powstają poprzez splatanie ze sobą przędzy bawełnianej i wełnianej z włókien naturalnych. Papier jest bardziej podobny do tkaniny, którą nazywamy filcem, wykonanej bez etapu tkania przez sprasowanie ze sobą włókien celulozowych wydobytych z roślin i drzew, które łączą się i stapiają, tworząc mocną, solidną, ale nadal bardzo elastyczną matę.

Jak powstaje papier?

Większość masy papierniczej wytwarzana jest z drzew (głównie szybko rosnących, wiecznie zielonych iglaków), choć może być również wytwarzana z bambusa, bawełny, konopi, juty i szerokiej gamy innych materiałów roślinnych. Gładkie papiery używane do produkcji czasopism lub opakowań często zawierają takie materiały, jak glinka biała, dzięki czemu drukowane są z bardziej kolorowym, błyszczącym wykończeniem. Oto podstawowa technika produkcji: bierzesz roślinę, uderzasz nią, aby uwolnić włókna, i mieszasz ją z wodą, aby uzyskać mokrą zawiesinę włókien zwaną miazgą (lub wywarem). Następnie rozłóż miazgę na drucianej siatce, aby włókna połączyły się i związały ze sobą, wyciśnij wodę, wysusz miazgę i masz papier! Papier jest naprawdę łatwy do wykonania ręcznie (wypróbuj sam), ale ludzie używają go tak dużo, że większość jest teraz wytwarzana przez gigantyczne maszyny. Niezależnie od zastosowanej metody istnieją zasadniczo dwa etapy: przygotowanie masy włóknistej, a następnie formowanie jej i suszenie w gotowe arkusze lub rolki.

Ręczne wytwarzanie papieru

Surowiec roślinny umieszcza się w dużym naczyniu wypełnionym wodą i dosłownie ubija na miazgę, aby uzyskać gęstą zawiesinę włókien zwaną półproduktem. Jest on formowany w arkusze papieru za pomocą bardzo podstawowej ramy składającej się z dwóch części: metalowej siatki zwanej formą, która znajduje się wewnątrz drewnianej ramy. Forma i blaszka zanurza się w połówce i delikatnie miesza, aby na wierzchu utworzyła się równomierna powłoka, przez którą spływa większość wody (i część miazgi). Udekorowanie jest następnie wyjmowane z formy, a rozmoczona papierowa mata jest umieszczana na arkuszu filcu. Proces ten powtarza się, aby wykonać kilka przeplatanych arkuszy papieru i filcu, które następnie umieszcza się w prasie śrubowej i ściska pod ogromnym ciśnieniem, aby wycisnąć praktycznie całą pozostałą wodę.

Papiernictwo maszynowe

Chociaż niektóre drogie papiery są nadal wytwarzane ręcznie, większość jest produkowana szybko, wydajnie i automatycznie przez gigantyczne maszyny. Masa celulozowa jest przygotowywana do maszyn papierniczych mechanicznie lub chemicznie. Metoda mechaniczna (zwykle stosowana do wytwarzania papieru o niższej jakości) nazywana jest procesem ścierania, ponieważ miazga była pierwotnie wytwarzana przy użyciu ogromnych kamieni do mielenia kłód. W dzisiejszych czasach miazga jest przygotowywana przez gigantyczne maszyny, które tną, myją, siekają, ubijają i mieszają drewno, szmaty lub inne surowce w rozmoczoną masę włókien.