Jak przygotować się do nowej pracy?
Początek zupełnie innej ścieżki zawodowej dla każdego wiąże się z pewnymi zmianami. Z jednej strony trzeba się dostosować do pewnych zwyczajów panujących na danym rynku. Nie można jednak zapominać o swojej własnej tożsamości. Na szczęście jednak w wielu przypadkach przeskok nie jest drastyczny i można się do niego przygotować bez większych problemów.
Pierwsze wrażenie
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jeszcze przed rozmową rekrutacyjną musimy przejść pierwszy etap całego procesu. Polega on na przesłaniu swojego dokumentu CV. Zawieramy w nim swoje doświadczenie oraz najważniejsze osiągnięcia oraz rozmaite certyfikaty, uprawniające nas do legitymizowania się danymi umiejętnościami. Warto również zwrócić uwagę na taki aspekt, jak zdjęcie. Fotografia biznesowa nie musi być zrobiona w garniturze lub przy pełnym makijażu. Warto jednak zadbać o schludnie wyglądający zarost oraz koszulę czy marynarkę dobrze dobraną do reszty garderoby widocznej na obrazku. Według badań przeprowadzonych przez rozmaite firmy rekrutujące pracowników, nawet 90 procent dokumentów bez zdjęcia automatycznie ląduje w koszu.
Zdalnie czy hybrydowo?
W dzisiejszych czasach coraz większa liczba pracowników decyduje się na wykonywanie swoich obowiązków zawodowych spoza biura. Czasami mowa tutaj o własnych czterech ścianach, innym razem wynajętych przestrzeniach, tak zwanych open space'ach. Warto jednak poznać wymagania pracodawcy w tym zakresie. Niektórzy z nich wymagają codziennego przyjeżdżania do biura i ciągłego wykonywania obowiązków właśnie tam. Nie warto tracić zarówno swojego, jak również ich cennego czasu. Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że bardzo dużo rekrutacji trwało tygodniami, aby na końcu dowiedzieć się, że potencjalny pracownik mieszka na drugim końcu Polski i nie jest w stanie spełnić absolutnie podstawowego wymogu.
Dlaczego to takie istotne?
Abstrahując od absolutnych podstaw w postaci miejsca zamieszkania, powinniśmy dość sprawnie wejść w kulturę organizacji. Całkowicie naturalnym jest to, że czasami mamy problem z wykonywaniem pozornie prostych zadań, które z perspektywy czasu nie będą nam sprawiać problemu. Warto jednak szybko złapać pozytywny kontakt z naszymi współpracownikami oraz przełożonymi. Zdecydowanie łatwiej będzie im zaakceptować potencjalne błędy w momencie, w którym będzie je popełniać osoba pozytywnie odbierana w całej grupie.