Jak zostać profesjonalnym DJ-em?

Jak zostać profesjonalnym DJ-em?

Od dawna marzysz o karierze profesjonalnego DJ-a z prawdziwego zdarzenia, ale nie wiesz, od czego powinieneś zacząć? W takim razie nasz dzisiejszy artykuł jest dla ciebie! Podpowiemy ci, co powinieneś wiedzieć na starcie swojej DJ-skiej drogi oraz jakie kroki podjąć, aby spełnić swoje marzenie.

Odpowiedni sprzęt

Aby zostać profesjonalnym DJ-em, musisz zacząć od zdobycia dobrej jakości sprzętu. Potrzebne ci będą m.in.: kontroler, mikser, słuchawki i zewnętrzne głośniki. Gdzie szukać potrzebnych urządzeń? Na początek możesz postawić na używany sprzęt, który sprzedaje wielu DJ-ów. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia w sieci i z pewnością znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz na samym starcie swojej DJ-skiej działalności. Jeśli wolisz nowe urządzenia, to odwiedź dobrze wyposażony sklep z elektroniką i poproś o poradę pracownika obsługi klienta. Potrzebujesz oczywiście również komputera (najlepiej laptopa), abyś mógł wyszukiwać utwory do obróbki i miksowania. Jeśli nie udostępniasz nigdzie stworzonych utworów i nie grasz ich na żywo, jest to muzyka bez zaiks, jednak w przypadku publikacji musisz uiścić stosowne opłaty.

Edukacja i kursy

Gdy uda ci się już skompletować niezbędne wyposażenie, powinieneś przejść do edukacji i nauki wszystkich DJ-skich umiejętności, które będziesz szlifować przez wiele kolejnych lat. Co konkretnie cię czeka? Musisz poznać m.in. takie techniki jak beatmatching (czyli łączenie utworów w sposób płynny poprzez dopasowanie tempa i rytmu), miksy (czyli dopasowywanie utworów o podobnej tonacji, aby uzyskać płynne przejścia) oraz tzw. skreczowanie (scratching), czyli manipulowanie dźwiękiem w taki sposób, aby uzyskać zupełnie nowe efekty i brzmienia. To oczywiście nie wszystkie techniki, które powinien mieć opanowane profesjonalny DJ. Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie szkolenia lub kursu, który krok po kroku przeprowadzi cię przez wszystkie tajniki tego zawodu. Dobry kurs dj, Warszawa czy Trójmiasto – podobne szkolenie możesz odbyć nawet w 100% zdalnie!

Odpowiednia promocja marki osobistej

Aby zostać profesjonalnym DJ-em, musisz również zadbać o swój wizerunek. Tylko dzięki temu zaczniesz kontraktować różnego rodzaju imprezy, na których będziesz mógł pokazać swoje umiejętności oraz oczywiście wygenerować zysk. Jak to zrobić? Przede wszystkim publikuj swoje sety i różnego rodzaju informacje w mediach społecznościowych. Dbaj również o jakość swoich fanów i pracuj nad utworami: na kompozycje DJ-skie nie są dostępne nuty dlatego musisz samodzielnie eksperymentować i szukać nowych rozwiązań.