Kupujemy worek na zwłoki – jak rozpoznać solidny produkt?

Kupujemy worek na zwłoki – jak rozpoznać solidny produkt?

Worek na zwłoki nie należy do artykułów pierwszej potrzeby, i raczej niecodziennie stajemy przed koniecznością jego zakupu. Kiedy jednak z jakiegoś powodu, taki worek znajdzie się na naszej liście zakupów, to warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Okazuje się, że worki na zwłoki mogą na bardzo różnić się pod względem jakości wykonania, a sytuacji nie ułatwia fakt, że w internecie znajdziemy tysiące ofert z workami na zwłoki. Jak więc znaleźć jakościowy worek w gąszczu tysięcy produktów? Oto kilka cennych porad!

Porada 1: Zwróć uwagę na materiał

Jeszcze 100 lat temu worki na zwłoki wytwarzano głównie z lnu i bawełny. Dziś te naturalne tworzywa zastąpiono tworzywami sztucznymi – przede wszystkim polietylenem. Polietylen jest materiałem tańszym od lnu czy bawełny, dlatego koszt produkcji worków jest niższy. Ponadto tworzywo to jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i rozciąganie – oczywiście pod warunkiem, że będzie ono o odpowiedniej grubości. Grubość tworzywa powinna być dostosowana do dedykowanego obciążenia. Przed zakupem worka na zwłoki sprawdź więc koniecznie, do jakiej wagi jest on dedykowany (przykładowo, w przypadku polietylenu jest to 0,15 mm dla worków na zwłoki o wadze 120 kg). Jeżeli w trakcie transportu zwłok zauważysz, że worek zaczyna się rozciągać, bądź, co gorsza, rozrywać to jest to podstawą do reklamacji, a nawet ubiegania się o odszkodowanie spowodowane stratami moralnymi!

Porada 2: Sprawdź jakość wykonania zamków

Przed wyborem worka warto również sprawdzić jakość wykonania zamków. Oczywiście – w przypadku zakupu online nie jest to niestety możliwe. Warto jednak zobaczyć, co producent pisze na temat danego zamka. Wiele sklepów również udostępnia zdjęcia worków, które można przeglądać w dużym przybliżeniu co może być dużą pomocą.

Porada 3: Sprawdź, czy worek jest wzmocniony

Solidnie wykonane worki do transportu zwłok powinny mieć wzmocnienia w dolnej części – czyli tej, która jest szczególnie narażona na uszkodzenia i rozciąganie. Te wzmocnienia mogą mieć postać dodatkowej warstwy folii. Warto dodatkowo nadmienić, że niektóre solidne worki nie posiadają tych wzmocnień z jednej prostej przyczyny – całe są wykonane z tak grubej folii, że jej dodatkowe wzmacnianie nie ma sensu.

Porada 4: Sprawdź, czy worek ma uchwyty transportowe

Worek do transportu zwłok powinien mieć uchwyty po każdej ze stron. Uchwyty te powinny być oczywiście dodatkowo wzmocnione – każdy z nich jest newralgicznym punktem takiego worka. Zdarza się, że osoby niezaznajomione z tematem nie zwracają uwagi na to, czy dany worek został wyposażony we wspomniane uchwyty – późniejszy transport zwłok bez noszy jest praktycznie niemożliwy.