Organizujesz przyjęcia? O tym musisz pamiętać

Organizujesz przyjęcia? O tym musisz pamiętać

Organizacja imprez weselnych czy urodzinowych to nie lada wyzwanie. Na przyjęciach tego typu każdy detal jest ważny – od jedzenia, przez dekoracje aż po oprawę muzyczną. Dobry organizator musi również posiadać niezbędne zezwolenia, aby jego działalność była w pełni legalna. Jak zadbać o dobrą muzykę i zadowolić klientów niezależnie od okazji? Podpowiadamy!

Muzyka „do kotleta” – ważny element przyjęć

W trakcie imprez rodzinnych, takich jak komunia czy urodziny jedzenie jest bardzo istotnym aspektem. Przy stole goście jednoczą się, dyskutują na różne tematy oraz smakują przygotowane potrawy. Panująca w lokalu cisza może powodować, że niektórzy zaproszeni mogą poczuć się nieco skrępowani, szczękając sztućcami czy przeżuwając. Jak sprawić, by każdy gość na imprezie poczuł się swobodnie?

Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest grająca w tle muzyka. Nie powinna być na tyle głośna, by przeszkadzać w prowadzeniu konwersacji, ale jej obecność zapewnia większą swobodę przy jedzeniu. Muzyka bez praw autorskich to najlepszy wybór dla właścicieli lokali, ponieważ nie wymaga opłacania licencji ZAiKS.

Własny DJ, czyli granie na życzenie

Na przyjęciach takich jak wesele, rocznica ślubu czy urodziny dobrze jest się poruszać po zjedzeniu posiłku. Oprawa muzyczna to nie tylko spokojne melodie w tle, ale także kawałki do potańczenia. Choć grające na żywo zespoły wciąż mają pełne ręce roboty, coraz częściej na imprezach pojawiają się DJ'e. Osoby te zajmują się miksowaniem i odtwarzaniem muzyki, stworzonej przez innych artystów.

Wynajęcie DJ'a to dla klienta kolejny koszt do poniesienia. Dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie kogoś do stałej współpracy – wtedy możesz negocjować obniżenie ceny za usługi. Jeśli czujesz się na siłach, możesz również zrobić kurs DJ'a lub wysłać na niego któregoś ze swoich współpracowników. W takim przypadku musisz jednak pamiętać, by opłacić licencję ZAiKS – oczywiście jeśli zamierzasz odtwarzać muzykę pop lub dance.

Czym jest ZAiKS? Co grozi za brak licencji?

ZAiKS to organizacja, zajmująca się ochroną oraz zarządzaniem prawami autorskimi wybranych twórców. Każdy, kto w swoim lokalu chce odtwarzać muzykę, powinien opłacić tę licencję. Również DJ'e zobowiązani są do uiszczenia opłaty na rzecz tej organizacji, choć nie w każdym przypadku. Wszystko zależy od tego, czy odtwarzane utwory należą do artystów, zrzeszonych w tym stowarzyszeniu.

Co grozi za brak licencji? W sytuacji, gdy lokal lub konkretny DJ zostaną przyłapani na gorącym uczynku, kara może wynieść nawet kilkaset złotych.