Ostatnie pożegnanie

Ostatnie pożegnanie

Czasami musimy dokonać najtrudniejszej decyzji w naszym życiu. Odchodzą od nas bliskie osoby z naprawdę różnych względów. Zdarza się, że jest to naturalna kolej rzeczy, spowodowana przede wszystkim kwestią zaawansowanego wieku. Innym razem niestety musimy przełknąć gorycz prawdziwej niesprawiedliwości, która może dotknąć każdego z nas.

Na miejscu zdarzenia

Należy tam reagować z chłodną głową. Jest to oczywiście praktycznie niemożliwe, jednak trzeba zachować spokój i chociaż w pewnym stopniu być w stanie we właściwy sposób wybrnąć z tej tragicznej sytuacji. Przede wszystkim należy upewnić się, że nikt ze zgromadzonych nie będzie dotykać ciała. Dotyczy to nie tylko kryminalnych spraw i morderstw, ale również zatarcia potencjalnych problemów ze zdrowiem. W trakcie sekcji może wyjść hipotetyczna sytuacja, że zmarły miał na sobie okruszki orzeszków, na które był uczulony, a tak naprawdę ktoś bliski upuścił je nad jego ciałem. Warto także zadzwonić do domu pogrzebowego, który jest wyposażony w worki do transportu zwłok praktycznie w każdym rozmiarze.

Nie tylko ludzie

Nasi bliscy są zdecydowanie najważniejszymi istotami i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Warto jednak zauważyć, że od kilku lat wzrasta nasza świadomość i docenienie także dla zwierząt. Praktycznie przez całe pokolenia były one naszymi kompanami. Konie przez tysiące lat doskonale sprawdzały się jako środek transportu oraz pomocna dłoń przy okazji wszelkiego rodzaju prac na roli. Każde jedzone przez nas mięso powstało także dzięki zwierzętom. Nie trzeba wspominać o psach, nie przez przypadek nazywanych najlepszym przyjacielem człowieka. Nie są one w stanie ukrywać swoich uczuć, dlatego ich szczera radość wywołuje uśmiech na praktycznie każdej twarzy. Z tego względu krematorium dla zwierząt to już nie tylko ciekawostka przyrodnicza, ale coraz częściej odwiedzane miejsce.

Na własnych zasadach

Nikt nie ma prawa narzucać nam sposobu, w jakim będziemy przeżywali żałobę. Bardzo często pojawiają się fałszywi członkowie rodziny, którzy po latach braku utrzymywania kontaktu chcą ustawiać każdemu życie, już w trakcie samej stypy. Jest to obrzydliwe zachowanie, które nie powinno mieć miejsca. Dlatego właśnie warto przede wszystkim odczuwać emocje w taki sposób, w jaki będziemy tego chcieli.