Pozwolenie ZAiKS dla DJ'a – czy jest obowiązkowe?

Pozwolenie ZAiKS dla DJ'a – czy jest obowiązkowe?

Wiele osób przymierzających się do rozpoczęcia kariery DJ'skiej szuka informacji na temat tego, czy przepisy polskiego prawa wymagają od nich posiadania pozwolenia ZAIKS na granie muzyki na imprezach. Dziś postaramy się nieco rozjaśnić tę kwestię – dowiesz się, czym są pozwolenia ZAiKS i kiedy są obowiązkowe. Zapraszamy do lektury!

Czym jest ZAiKS?

ZAiKS to powstałe w roku 1918 zrzeszenie autorów i twórców muzycznych. Początkowo występowało pod nazwą Związek Autorów Kabaretowych, jednak już po roku działalności, przekształciło się w Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. W ramach tego stowarzyszenia zrzeszeni są twórcy i właściciele praw autorskich między innymi do utworów muzycznych. Każdy posiadać praw autorskich ma prawo do uzyskiwania tantiem za wykorzystywanie ich utworów, a związek ten ma ułatwiać im egzekwowanie tego prawa. Wygląda to w następujący sposób – ZAiKS udziela rocznych licencji na odtwarzanie muzyki stworzonej przez artystów zrzeszonych w takim związku. Odtwarzanie muzyki bez posiadania takiej licencji jest zagrożone kara grzywny – kto musi więc wykupić taką licencję?

Dla kogo licencja ZAiKS jest obowiązkowa?

Taką licencję musi opłacać każdy obiekt, podmiot gospodarczy bądź inna organizacja, która korzysta z utworów stworzonych przez artystów zrzeszonych w ZAiKS. Jeżeli więc jako DJ planujesz odtwarzać muzykę popularnych wykonawców, to najprawdopodobniej powinieneś taką licencję wykupić – jej koszt to kilkaset złotych. Dlaczego „najprawdopodobniej” – bo przynależność do ZAiKS jest nieobowiązkowa, a wielu niezależnych artystów rezygnuje z uczestnictwa w tej organizacji. Muzyka bez ZAiKS to więc taka, którą możemy odtwarzać bez licencji. To częsta praktyka na przykład wśród artystów tworzących muzykę elektroniczną i hip-hopową. Warto więc zweryfikować utwory na naszej playliście – niezależnie od tego czy prowadzimy klub, salę weselną czy jesteśmy DJ'em.

Czy muszę wykupić licencję ZAiKS na kurs DJ'ski?

Całe szczęście, wydatek związany z zakupem licencji możesz odłożyć na później, jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z DJ'ingiem. Jeżeli zapisałeś się na lekcje miksowania, to obowiązek wykupienia licencji przypada na organizację, która organizuje taki kurs DJ. Warszawa, Kraków czy Gdańsk to miasta, w których regularnie odbywają się takie zajęcia. Zweryfikuj więc czy ich organizatorzy posiadają stosowną licencję szczególnie jeżeli jest to kurs z miksowania muzyki radiowej bądź dance. To właśnie twórcy tych gatunków muzyki, najczęściej przystępują do ZaiKS'u. Utwory gatunków takich jak drum&bass, dubstep czy techno zazwyczaj możemy grać bez posiadania wspomnianej licencji.